Back to top

Committee Structure

Executive Committee

Martin C. Burke, DO
President
Annette T. Carron, DO
President-Elect
Samuel K. Snyder, DO
Secretary-Treasurer
John R. Sutton, DO
Immediate Past President
John B. Bulger, DO, MBA
Past President
Robert A. Cain, DO
At-Large

Finance Committee

Robert A. Cain, DO
At-Large
Samuel K. Snyder, DO
Secretary Treasurer
Martin C. Burke, DO
President
John R. Sutton, DO
Chairman
Annette T. Carron, DO
President-Elect
John B. Bulger, DO, MBA
Past President

Council on Education & Evaluation

Susan Enright, DO
Chair
Joanne Kaiser-Smith, DO
Vice Chair
Jaclyn Cox, DO
Andrew Z. Filiatraut, DO
Rick A. Greco, DO
Mathew R. Hardee, DO
Joanna R. Pease, DO
Joshua Layher, DO - CEE
Resident Representative

Governance Committee

Joanne Kaiser-Smith, DO
Chair
Michael A. Adornetto, DO
Annette T. Carron, DO
Susan Enright, DO
Scott L. Girard, DO
Samuel K. Snyder, DO

Honors & Awards Committee

John F. Uslick, DO
Chairman
G. Michael Johnston, DO
Michael I. Opipari, DO
Anthony N. Ottaviani, DO, MS
Gary L. Slick, DO
Lawrence U. Haspel, DO, MACOI

Information Technology Committee

Anthony Wehbe, DO
Chairman
William L. Bambach, DO
Joseph Gambale, DO
Johnny A. Dias, DO
Elliott R. Schwartz, DO
Kerry Anne Whitelock, DO
Ian Qureshi, DO
Resident Representative
Stephanie L. Whisiker-Lewis, DO
Kenneth L Reed, DO

CME Committee

David J. Mohlman, DO
Kevin P. Hubbard, DO
C. Clark Milton, DO
Mia A. Taormina, DO
Robert L. DiGiovanni, DO
Sara E. Ancello, DO
Resident Representative
Rick A. Greco, DO
Scott L. Girard, DO
Susan Enright, DO
Frederick A. Schaller, DO
Chairman
Mark D. Baldwin, DO
Asif Serajian, DO
Michael A. Adornetto, DO

Development Committee

Robert L. DiGiovanni, DO
Jack Bragg, DO
Michael B. Clearfield, DO
Laura R. Rosch, DO
Mathew R. Hardee, DO
Martin C. Burke, DO
Chairman
Frederick A. Schaller, DO
Annette T. Carron, DO

Research Committee

Carol Duffy, DO
Brian Foresman, DO
Peter G. Gulick, DO
Robert W. Hostoffer, DO
Sumona Kabir, DO
Yelena E. Kier, DO
Charlene LePane, DO
Michael B. Clearfield, DO
Vice Chair
Peter Recupero, DO
David H. Tegay, DO
Steven Zelenkofske, DO
Bradley Bacik, DO
Cara E. Ruggeri, DO
Jaclyn Cox, DO
Samuel K. Snyder, DO
Chairman

Government Affairs Committee

Joseph A. Giaimo, DO
Jason Beckrow, DO
Robert L. DiGiovanni, DO
Chairman
Kevin G. Wietecha, DO
Stephen R. Bell, DO
Andrew R. Vogel, DO
Resident Representative
Megan Eshbaugh
Eric D. Good, DO
Virginia Irwin-Scott
Peter Meyers, DO
Seger Morris, DO
William Stephenson, DO
Glenn H. Nordehn, DO
David L. Tolentino, DO

Practice Management and Professional Development Committee

Tina V. Valdez, DO
Alternate
Joseph M. Zawisza, DO
Stephen R. Bell, DO
Gov Affairs Liaison
Robert G. Good, DO
Christopher T. Beal, DO
Theresa K. Braden, DO
Dale W. Bratzler, DO
Pamela Naudascher Goldman, DO
David F. Hitzeman, DO
Noel M. Lucas, DO
James J. Matera, DO
Alternate
Michael A. Adornetto, DO
Chairman
Justin Fuehrer, DO
Resident Representative

Committee on Minority Health and Cultural Competency

Troy L. Randle, DO
Brandi Addison, DO
Emily A. Dryer, DO
Resident Representative
Judith A. Lightfoot, DO
Chairwoman
Timothy Barreiro, DO
Monica S. Carter, DO
Watson Ducatel, DO
Christina A. Stasiuk, DO
Janet E. Cheek, DO
Amita Vasoya, DO
Vice-Chair
Tian Y. Davis, DO

Physician Wellness

David L. Tolentino, DO
Annette T. Carron, DO
Chair
Christopher J. Sciamanna, DO
Katherine D. Cook, DO
Susan Enright, DO
Richard S. Goodstein, DO
Martin C. Burke, DO
Thomas D. Schneider, DO
Jasper Y. Yung, DO
Ashruta Patel
Student Representative

Osteopathic Integration Task Force

Annette T. Carron, DO
Chair
Robert A. Cain, DO
Vice Chair
Natasha Bray, DO
Jaclyn Cox, DO
Michael Dobrovich, DO
Rick A. Greco, DO
Mathew R. Hardee, DO
Jodie L. Hermann, DO
Janice A. Knebl, DO
Evelyn A. Schwalenberg, DO

Product Development Task Force

Sara E. Ancello, DO
Michael A. Adornetto, DO
Robert T. Hasty, DO
Chairman
Christopher J. Sciamanna, DO
Scott L. Girard, DO